Robert Wallin
17 januari, 2023

Nu på lördag 7 januari startar terminen

God fortsättning allihopa! Hoppas ni är lika laddade som oss coacher för en ny spännande vårtermin i klubben med massor av tennis😊Nu på lördag den 7 Januari startar träningsverksamheten i tennisskolan.

Som tidigare kommunicerats så behåller du din tid och plats, om du inte hört annat från oss.

Nya anmälningar, exempelvis minitennis 5-9 år, görs via hemsidan www.sigtunatennis.se eller direkt via matchi.se under fliken kurser.

Ett schema där det framgår när det är uppehåll under terminen kommer inom kort publiceras på hemsidan och även sättas upp i hallen. Närmast uppehåll i träningen kommer vara perioden 4-12 Februari då Sigtunacupen spelas.

Frågor om tennisskolan?

Minitennis , kontakta ansvarig tränare: sebastian.loof@sigtunatennis.se

Juniortennisen, vuxentennis, kontakta ansvarig tränare: svante.backman@sigtunatennis alternativt utbildning@sigtunatennis.se

Gruppspelet

På måndag den 9 Januari startar vi också upp 1:a omgången av vårterminens gruppspel. Alla är välkomna med intresseanmälan till att börja, spelnivån varierar så klart hos alla deltagare, vi har de som tränat 1-2 terminer till de som spelat länge. Går man på vuxenträning är matchspel ytterligare ett sätt att utveckla sitt tennisspel. Man träffar dessutom nya personer som man kan träna med utanför den schemalagda träningen. Gruppspelet är nivåindelat så att man möter spelare på ungefär samma nivå.

Anmälan till kö plats i gruppspelet görs via vår hemsida: www.sigtunatennis.se alternativt under fliken kurser på matchi.se. Det går även bra att maila direkt till robert.wallin@sigtunatennis.se

I höstas startade vi upp en till division i gruppspelet för att ge fler möjlighet att kunna vara med och spela.

Medlemsshopen

Shopen kommer som vanligt hålla öppet på lördagarna kl 9-12 när tennisskolan pågår. Utöver det går det alltid bra att komma förbi när personal finns i hallen eller ta kontakt direkt med robert.wallin@sigtunatennis.se

Vill även påminna om vårt samarbete med tennispoint.se som ger klubbens alla medlemmar 5% rabatt på allt på deras hemsida. Använd rabattkoden: ACP108337QDUEFHA

Koden finns även uppsatt i hallen på anslagstavlorna.

Ny välkomstskärm i entrèn

Många av er har säkert redan lagt märke till vår nya digitala välkomstskärm i entrèn. Ta gärna för vana att titta på den. Vi kommer lägga upp en hel del nyheter och annan information löpande.

Privatlektioner

Är du sugen att prova på att ta en privatlektion med coach och kanske träna lite extra på något specifikt slag eller finslipa tekniken så finns nu möjligheten att boka träning direkt online via klubbens sida på matchi.se. Du hittar passen under fliken aktiviteter. Som medlem har du rabatterat pris på privatlektioner. I priset för en privatlektion inkluderas tennisbana, tränare, bollar.  Det går att boka privatlektioner via matchi.se 14 dagar i förväg. För frågor om privatlektioner går det även bra att maila till :robert.wallin@sigtunatennis.se

Sigtuna Tennisklubb

John Åkerlunds väg 10B
193 31 Sigtuna
+46 (0) 705 925 205
kansliet@sigtunatennis.se
Follow us on:
© 2024 Sigtuna Tennisklubb | #MadeInSigtuna
crossmenu